Karakaşlar Group ile İzmir’de Yepyeni Bir Dünya Oluşacak

0
700

Okuyucularımızın sizi daha iyi tanıması için ticari faaliyetlerinize nerede ve nasıl başladığınızı anlatır mısınız?

 

Ticari yolculuğumuza, 1986 yılında Aydın ili Söke ilçesinde beyaz eşya perakendeciliği ile başladık. Perakende sektöründe zaman içerisinde farklı mağazalar açarak (mobilya, bilgisayar vb.)  Ege Bölgesi’nin en iyi perakendecisi unvanını aldık. Daha sonra “Philip Morris” bölge bayiliği ile toptan sektörüne geçiş yaptık. Bununla birlikte değişik sektörlere girerek faaliyetlerimizi sürdürdük.1991 yılında kendimize ait 3500 m2’lik arsaya iş merkezi oluşturarak, inşaat sektörüne giriş yaptık. Zamanla, Ege Bölgesi’nde konut siteleri inşaatında tanınan bir isim haline geldik.1998 yılında bölgenin en büyük Agrega tesisini kurup, taştan ilk kum üreten firması olduk.2003 yılında AVM sektörüne adım attık.

 

Karakaşlar Group olarak AVM yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

2003 yılında Söke’de ilk yatırımımızı gerçekleştirerek adımımızı atığımız sektörde ekonomik krizlere ve siyasi çalkantılara rağmen yatırımlarımızın hızını düşürmedik. Güçlü bir Türkiye’nin ancak ve ancak yatırım yaparak, üretim gerçekleştirerek olabileceği inancımız doğrultusunda geride bıraktığımız 13 yıla 9 AVM yatırımı sığdırdık. İmzamızı taşıyan her bir AVM yatırımımız, içerisindeki işletmelere karlı bir yatırım ve bulunduğu bölgedeki insanlar için iyi bir sosyal yaşam merkezleri haline gelmiştir.

 

AVM’leriniz hangi lokasyonlarda bulunmaktadır?

 

İlk AVM’yi Söke’de açtık. İnanılmaz talepler gelince 2. ve 3. AVM’ler geldi. Ardından Susurluk’ta Ulusoy Outlet Park’ı açtık. Orayı yaptığımızda birçok kesim “bu işin tutmayacağı” gözüyle baktı. Ama bugün en fazla ciro yapan AVM orası. Zamanla Muğla, Kütahya, Salihli ve Uşak AVM’lerimiz eklendi. En son ise Nazilli’de Bamboo AVM’yi açtık.

 

Açılışı henüz yeni yapılan Nazilli Bamboo AVM konsepti konusunda bilgi verebilir misiniz?

 

Nazilli’de açılan ilk AVM olmasının yanında açık hava konsepti ve modern mimari yapısıyla bölgenin cazibe merkezi ve Nazilli’lerin önemli sosyal yaşam alanı olmayı hedefliyoruz. Bamboo AVM toplam 53 bin metrekarelik alanda kurulmuştur. 85 mağazası, yemek alanları, eğlence alanları ve açık/kapalı otoparkı bulunmaktadır. Birçok bilinen markayı ziyaretçisiyle buluştururken, teknoloji marketten yapı markete, restorandan fast-food zincirleri ve kafeteryalara, sinema salonundan, çocuk oyun alanlarına kadar geniş yelpazede ürün gamını ve hizmeti bir arada toplamaktadır.

 

 Şuan gündemde hangi projeleriniz var?

 

İlk olarak Urla’da bir AVM projemiz var. Eş zamanlı olarak Urla’da kupon villalar üretmek istiyoruz.

 

İzmir dışında pek çok projeniz var. Proje bölgesini seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

 

Biz rekabetin fazla olmadığı yerleri tercih ediyoruz. Bu tarz yerlerde iş yapma şansı ve potansiyel daha fazla. Bölgesel bir AVM markası olarak bu stratejiyle 9 noktaya ulaştık. İzmir’de çok proje var. Şuan çok fazla rekabet olmasa da önümüzdeki dönem hayata geçecek projelerle İzmir’de bambaşka bir dünya oluşacak.

 

 

 

Türkiye’de son yıllarda sürekli olarak AVM’ler açılıyor. Bu kadar AVM çok değil mi?

 

Türkiye’de bugün 354 tane AVM var ülke genelinde AVM’si olmayan 23 il kaldı. 2015 yılında 663 milyar TL olan perakende ciro büyülüğünde organize perakendenin yani zincir mağazalarının payı 217 milyar TL ‘ye ulaşmıştır. Bu rakam bundan 10 yıl önce 55 milyar TL seviyesindeydi. Bu seviyeye ulaşmasının sebebi AVM’lerdir. Türkiye’de AVM’lerde 800 bin kişi istihdam ediyor. Karakaşlar Group olarak açmış olduğumuz AVM’lerde ikibin 804 kişi iş imkanı buldu. Bu nedenle AVM’lere daha çok sahip çıkılması gerekiyor.

 

Terör başta olmak üzere ekonomide yaşanan gelişmeler doğrultusunda Türkiye genelinde faaliyet gösteren AVM’lerin cirolarında düşüş var. Ama bizim AVM’lerimizde bunun aksini görüyoruz. Özellikle son 6 aylık dönemde artış dikkat çekiyor. Bunda bizim bulunduğumuz kentlerde yaşayanların çok fazla alternatifinin olmamasının da etkisi var. Turizm sektöründe yaşanan daralmanın etkisini ise yaz döneminde yol üstü AVM”lerden gelecek sonuca göre değerlendireceğiz.